RLR05C5901FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C5901FSRE7
Description
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Resistance :
5.9kOhms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
4.75mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Diameter :
1.68mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR05C5901FSRE7
Vishay / Dale RLR05C5901FSRE7
Through Hole 5.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,