RLR05C5901FSRE619
Mfr.Part #
RLR05C5901FSRE619
Description
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Axial
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
5.9kOhms
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.68mm
Datasheets
RLR05C5901FSRE619
Vishay / Dale RLR05C5901FSRE619
Through Hole 5.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,