RLR05C5762FSRSL
Mfr.Part #
RLR05C5762FSRSL
Description
RES 57.6K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Angle :
Straight
Failure Rate :
S (0.001%)
TE Connectivity
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Gender :
Pin (Male)
Current Rating :
7.5 A
Mounting Style :
Panel
Wire Gauge :
24 AWG to 20 AWG
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Series :
DTS24
Resistance :
57.6 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
Crimp
Shell Plating :
Nickel
Product :
Receptacles
Size / Dimension :
0.066 Dia x 0.150 L (1.68mm x 3.81mm)
Number of Positions :
10 Position
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size :
13
Mating Style :
Threaded
Composition :
Metal Film
Height - Seated (Max) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Other Names :
RLR05C5762FSRSL-MIL
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Supplier Device Package :
Shell Style :
Jam Nut
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Tolerance :
±1%
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Datasheets
RLR05C5762FSRSL
Vishay / Dale RLR05C5762FSRSL
57.6 kOhms, 0.125W, 1/8W, Metal Film,