RLR05C5102GRRE8
Mfr.Part #
RLR05C5102GRRE8
Description
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
51kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Tolerance :
±2%
Diameter :
1.68mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RLR05C5102GRRE8
Vishay / Dale RLR05C5102GRRE8
Through Hole 51kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,