RLR05C5100FSRE7
Mfr.Part #
RLR05C5100FSRE7
Description
RES 510 OHM 1% 1/8W AXIAL
Resistance :
510Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Diameter :
1.68mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Package / Case :
Length :
4.75mm
Datasheets
RLR05C5100FSRE7
Vishay / Dale RLR05C5100FSRE7
Through Hole 510Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,