RLR05C4992FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C4992FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
125mW
Length :
3.81mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
49.9kOhms
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
1.68mm
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR05C4992FSRSL
Vishay / Dale RLR05C4992FSRSL
49.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,