RLR05C4302GSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C4302GSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 43K OHM 2% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Axial
Length :
4.75mm
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
1.68mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
43kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Termination :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Datasheets
RLR05C4302GSB14
Vishay / Dale RLR05C4302GSB14
Through Hole 43kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,