RLR05C3603GRB14
Mfr.Part #
RLR05C3603GRB14
Description
RES 360K OHM 2% 1/8W AXIAL
Metal Film
Diameter :
1.68mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
360kOhms
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Termination :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
1.68mm
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR05C3603GRB14
Vishay / Dale RLR05C3603GRB14
Through Hole 360kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,