RLR05C2873FRRE8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C2873FRRE8
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 287K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.68mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Resistance :
287kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C2873FRRE8
Vishay / Dale RLR05C2873FRRE8
Through Hole 287kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,