RLR05C2871FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C2871FSRE6
Description
RES 2.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Width :
1.6764mm
Length :
4.75mm
Diameter :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
2.87kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Composition :
Metal Film
Termination :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR05C2871FSRE6
Vishay / Dale RLR05C2871FSRE6
Through Hole 2.87kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,