RLR05C2741FRRE6
Mfr.Part #
RLR05C2741FRRE6
Description
RES 2.74K OHM 1% 1/8W AXIAL
Length :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
2.74kOhms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
1.68mm
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C2741FRRE6
Vishay / Dale RLR05C2741FRRE6
Through Hole 2.74kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,