RLR05C2101FRRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C2101FRRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
2.1kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Package / Case :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
4.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR05C2101FRRE7
Vishay / Dale RLR05C2101FRRE7
Through Hole 2.1kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,