RLR05C1800GPRE5
Mfr.Part #
RLR05C1800GPRE5
Description
RES 180 OHM 2% 1/8W AXIAL
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
180Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Length :
4.75mm
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
1.68mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR05C1800GPRE5
Vishay / Dale RLR05C1800GPRE5
Through Hole 180Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,