RLR05C16R0GSRE8
Mfr.Part #
RLR05C16R0GSRE8
Description
RES 16 OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
1.68mm
Resistance :
16Ohms
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
4.75mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR05C16R0GSRE8
Vishay / Dale RLR05C16R0GSRE8
Through Hole 16Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,