RLR05C1603GRRE6
Mfr.Part #
RLR05C1603GRRE6
Description
RES 160K OHM 2% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
2
Length :
4.75mm
Resistance :
160kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
1.68mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR05C1603GRRE6
Vishay / Dale RLR05C1603GRRE6
Through Hole 160kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,