RLR05C1603GMR36
Mfr.Part #
RLR05C1603GMR36
Description
RES 160K OHM 2% 1/8W AXIAL
Resistance :
160kOhms
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±2%
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
1.68mm
Termination :
Width :
1.68mm
Failure Rate :
M (1%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR05C1603GMR36
Vishay / Dale RLR05C1603GMR36
Through Hole 160kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,