RLR05C1601GSRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1601GSRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.6K OHM 2% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Axial
Width :
1.68mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Resistance :
1.6kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
1.68mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR05C1601GSRE6
Vishay / Dale RLR05C1601GSRE6
Through Hole 1.6kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,