RLR05C1403GSRE8
Mfr.Part #
RLR05C1403GSRE8
Description
RES 140K OHM 2% 1/8W AXIAL
Resistance :
140kOhms
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.68mm
Datasheets
RLR05C1403GSRE8
Vishay / Dale RLR05C1403GSRE8
Through Hole 140kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,