RLR05C1370FSRE6
Mfr.Part #
RLR05C1370FSRE6
Description
RES 137 OHM 1% 1/8W AXIAL
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
137Ohms
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
2
Width :
1.68mm
Composition :
Metal Film
Diameter :
1.68mm
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RLR05C1370FSRE6
Vishay / Dale RLR05C1370FSRE6
Through Hole 137Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,