RLR05C1241FPB14
Mfr.Part #
RLR05C1241FPB14
Description
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
1.68mm
Diameter :
1.68mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
3.81mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Bulk
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
1.24kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power Rating :
125mW
Failure Rate :
P (0.1%)
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C1241FPB14
Vishay / Dale RLR05C1241FPB14
Through Hole 1.24kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,