RLR05C1182FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1182FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11.8K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Length :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
1.68mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
11.8kOhms
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
Datasheets
RLR05C1182FSR36
Vishay / Dale RLR05C1182FSR36
Through Hole 11.8kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,