RLR05C1153FSR36
Mfr.Part #
RLR05C1153FSR36
Description
RES 115K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
125mW
Width :
1.68mm
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Length :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
1.68mm
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
115kOhms
Datasheets
RLR05C1153FSR36
Vishay / Dale RLR05C1153FSR36
Through Hole 115kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,