RLR05C1151FSR36
Mfr.Part #
RLR05C1151FSR36
Description
RES 1.15K OHM 1% 1/8W AXIAL
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
1.15kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
1.68mm
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
125mW
Length :
4.75mm
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Diameter :
1.68mm
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR05C1151FSR36
Vishay / Dale RLR05C1151FSR36
Through Hole 1.15kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,