RLR05C1003GPB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR05C1003GPB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
125mW
Termination :
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
1.68mm
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.066Diax0.150L 1.68mmx3.81mm
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Width :
1.68mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
P (0.1%)
Length :
4.75mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Resistance :
100kOhms
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR05C1003GPB14
Vishay / Dale RLR05C1003GPB14
Through Hole 100kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,