RLP73N2BR051JTD
Mfr.Part #
RLP73N2BR051JTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.051 OHM 5% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Imperial) :
Feature :
Current Sense
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Termination :
Solder
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±5%
Series :
RL73, CGS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Resistance :
51mOhm
Composition :
Thick Film
Published :
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RLP73N2BR051JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73N2BR051JTD
RL73, CGS Series, Thick Film, 51mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C