RLP73N2AR22JTD
Mfr.Part #
RLP73N2AR22JTD
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.22 OHM 5% 1/4W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Current Sense
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Height :
660.4μm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
250mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Series :
RL73, CGS
ELV :
Compliant
Termination :
Solder
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Resistance :
220mOhm
Datasheets
RLP73N2AR22JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73N2AR22JTD
RL73, CGS Series, Thick Film, 220mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C