RLP73N2AR16JTD
Mfr.Part #
RLP73N2AR16JTD
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.16 OHM 5% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Resistance :
160mOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Height :
660.4μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
RLP73N2AR16JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73N2AR16JTD
RL73, CGS Series, Thick Film, 160mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C