RLP73N1JR36JTD
Mfr.Part #
RLP73N1JR36JTD
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 0.36 OHM 5% 1/8W 0603
Stock
563
In Stock :
563
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
360mOhm
Power Rating :
125mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
1608
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Datasheets
RLP73N1JR36JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1JR36JTD
RL73, CGS Series, Thick Film, 360mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C