RLP73N1JR16JTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLP73N1JR16JTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
RES 0.16 OHM 5% 1/8W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
TE Connectivity
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
PowerPlus DC
Subcategory :
Resistors
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Application :
Current Sense
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Length :
1.6 mm
Technology :
Thick Film
Termination Style :
Screw Terminal
Tolerance :
±5%
Voltage - Input :
90 ~ 140VAC
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance Tolerance :
± 5%
Package / Case :
Hockey Puck
Features :
Current Sense
Product :
Current Sense Resistors
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Length :
1.6 mm
Termination :
2 Terminal
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Composition :
Thick Film
Product Width :
0.8 mm
Output Type :
DC
Resistance :
160 mOhm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
On-State Resistance (Max) :
15 mOhms
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.45 mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Temperature Coefficient :
± 300ppm/°C
Type :
Low Ohmic Resistor
Voltage - Load :
1V ~ 48V
Base Product Number :
RLP73N1
Load Current :
20A
Number of Terminations :
2
Product Type :
Current Sense Resistors
Power Rating :
125 mW
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RLP73N1JR16JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1JR16JTD
PowerPlus DC Series, Thick Film, 160 mOhm, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C