RLP73N1ER27JTD
Mfr.Part #
RLP73N1ER27JTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 0.27 OHM 5% 1/8W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
431.8μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.017 0.43mm
Resistance :
270mOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
125mW
ELV :
Compliant
Datasheets
RLP73N1ER27JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1ER27JTD
RL73, CGS Series, Thick Film, 270mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C