RLP73K3A1R0FTDF
Mfr.Part #
RLP73K3A1R0FTDF
Description
RES SMD 1 OHM 1% 2W 2512
Tolerance :
±1%
Case Size :
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Not Required
Temperature Coefficient :
±200(ppm/°C)
Product Height :
0.74mm
Series :
RL73, CGS
Tolerance (+ or -) :
1%
Current Sensing :
yes
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
ELV :
Compliant
Application :
2
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Power Rating(s) :
2(W)
Case Style :
Epoxy
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thick Film
Cutler Hammer, Div of Eaton Co
Size / Dimension :
0.250 L x 0.124 W (6.35mm x 3.15mm)
Package / Case :
Max Power Dissipation :
2 W
Product Length (mm) :
6.35(mm)
Solder
Number of Terminals :
2
Height :
838.2 µm
Resistance Tolerance :
± 1%
Product Depth (mm) :
3.15(mm)
Qualification :
Length :
6.35 mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Termination Style :
Pad
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Status :
Active
Product Height (mm) :
0.74(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package Type :
SMD
Max Operating Temperature :
155 °C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Base Product Number :
RLP73K3
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Anti-Sulfurated :
No
Case Code (Imperial) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
2W
RoHS :
Compliant
Type :
Case Code (Metric) :
Subcategory :
Resistors
Product Length :
6.35mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Anti-Surge :
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Width :
3.1496 mm
Product Type :
Current Sense Resistors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Resistance :
1(ohm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Military Standard :
Not Required
Power (Watts) :
2W
Product Width :
3.15mm
Features :
Current Sense
Datasheets
RLP73K3A1R0FTDF
TE Connectivity AMP Connectors RLP73K3A1R0FTDF
RL73, CGS Series, Thick Film, 1(ohm), 2W, ±1%, -55°C ~ 155°C