RLP73K2BR82JTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLP73K2BR82JTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.82 OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Power Rating :
500mW
Height :
660.4μm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Number of Resistors :
1
Feature :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Case Code (Metric) :
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Resistance :
820MOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RL73, CGS
ELV :
Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RLP73K2BR82JTD
TE Connectivity AMP Connectors RLP73K2BR82JTD
RL73, CGS Series, Thick Film, 820mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C