RLH0912-471KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLH0912-471KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 300MA 1.7 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Mounting Type :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm Max
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
5mm
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Inductance :
470μH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
HTS Code :
Lead Length :
5mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
JESD-609 Code :
e3
Series :
RLB
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Type :
Wirewound
Base Part Number :
RLH0912
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.65 mm
Frequency - Self Resonant :
2.9MHz
Rated Current-Max :
0.3A
Current Rating :
300mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Q @ Freq :
25 @ 796kHz
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.343Dia 8.70mm
Datasheets
RLH0912-471KL
RLH0912-471KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD