RLC50-R051JTE
Mfr.Part #
RLC50-R051JTE
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 0.051 OHM 3/4W 5% 2010
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS :
Details
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
51 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Temperature Coefficient :
0/ +250ppm/°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
RLC50-R051JTE
Kamaya RLC50-R051JTE
RLC Series, Thick Film, 51 mOhms, 0.75W, 3/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C