RLC20-R330FTP
Mfr.Part #
RLC20-R330FTP
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.33 OHM 1/3W 1% 0805
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Size Code :
805
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Automotive AEC-Q200
Package Length :
2
Packing Method :
Tape, Paper
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin
Current Sense
Rated Temperature :
70
Number of Terminals :
2
Resistance :
330 mOhms
Subcategory :
Resistors
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
JESD-609 Code :
e3
Current Sense Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.33
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Height :
0.6
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
1.58
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Package Width :
1.25
Datasheets
RLC20-R330FTP
Kamaya RLC20-R330FTP
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RLC Series, Thick Film, 330 mOhms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C