RLB1314-680KL
Mfr.Part #
RLB1314-680KL
Description
FIXED IND 68UH 1.2A 92 MOHM TH
Max DC Current :
1.2A
DC Current :
1.2A
Inductance :
68μH
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
0.8 mm
Base Part Number :
RLB1314
Lead Pitch :
7mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
92mOhm Max
Test Frequency :
1kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
80
Height :
13mm
Size / Dimension :
0.461Dia 11.70mm
Special Feature :
Q MEASURED AT: 2.52
Frequency - Self Resonant :
6.7MHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
HTS Code :
Lead Length :
15mm
Q @ Freq :
80 @ 2.52MHz
Current Rating :
1.2A
Datasheets
RLB1314-680KL
Bourns, Inc. RLB1314-680KL
RLB1314-680KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD