RLB1314-332KL
Mfr.Part #
RLB1314-332KL
Description
FIXED IND 3.3MH 170MA 3.7 OHM TH
Shrink Tube
RMS Current (Irms) :
170mA
Max DC Current :
170mA
Q @ Freq :
50 @ 252kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Lead Pitch :
7mm
Inductance :
3.3mH
Mount :
Radial, Through Hole
Frequency - Self Resonant :
900kHz
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Diameter :
12.5mm
Special Feature :
Q MEASURED AT: 252
Lead Length :
15mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
3.7Ohm Max
DC Current :
170mA
Size / Dimension :
0.461Dia 11.70mm
Lead Diameter :
800 µm
Contact Plating :
Copper, Tin
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Inductance Tolerance :
10%
Base Part Number :
RLB1314
Test Frequency :
1kHz
1
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
170mA
Height :
800μm
Published :
Q Factor :
50
Datasheets
RLB1314-332KL
Bourns, Inc. RLB1314-332KL
RLB1314-332KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD