RLB1014-472KL
Mfr.Part #
RLB1014-472KL
Description
FIXED IND 4.7MH 190MA 14 OHM TH
Base Part Number :
RLB1014
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Shielding :
Unshielded
Length :
12mm
Size / Dimension :
0.343Dia 8.70mm
Packaging :
Tube
Tolerance :
±10%
Current - Saturation :
195mA
Composition :
Wirewound
Inductance :
4.7mH
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
DC Resistance (DCR) :
14Ohm Max
Test Frequency :
252kHz
Frequency - Self Resonant :
380kHz
Q @ Freq :
45 @ 252kHz
Current Rating :
65mA
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating (Amps) :
190mA
Datasheets
RLB1014-472KL
Bourns, Inc. RLB1014-472KL
RLB1014-472KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD