RL875S-822K-RC
Mfr.Part #
RL875S-822K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 8.2MH 81MA 30.6 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead/Base Style :
Radial
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
85 @ 252kHz
2
Shielding :
yes
Type :
Wirewound
Series :
RL875S
Tolerance :
±10%
DC Current :
81mA
Inductance :
8.2mH
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Max DC Current :
81mA
Diameter :
7.8mm
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
30.6Ohm Max
Test Frequency :
1kHz
Radiation Hardening :
No
Construction :
Cylindrical
Military Standard :
Not
Current Rating :
81mA
Frequency - Self Resonant :
500kHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Pitch :
5mm
Height :
7.5mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
Datasheets
RL875S-822K-RC
Bourns, Inc. RL875S-822K-RC
RL875S-822K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD