RL875S-121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL875S-121K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 670MA 360MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
45 @ 796kHz
Pbfree Code :
yes
Shielding :
yes
Mounting Type :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
360mOhm Max
Max DC Current :
670mA
Type :
Wirewound
Series :
RL875S
Number of Terminations :
2
Published :
Frequency - Self Resonant :
6MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
DC-DC Converter
Current Rating :
670mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Termination :
Radial
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Test Frequency :
1kHz
Diameter :
7.8mm
Height :
7.5mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
120μH
Construction :
Cylindrical
Number of Functions :
1
Datasheets
RL875S-121K
Bourns, Inc. RL875S-121K
RL875S-121K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD