RL875-332K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL875-332K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3MH 150MA 10.6OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
7.8mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
10.6Ohm Max
Series :
RL875
Published :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Height :
7.5mm
Lead Diameter :
700 µm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
35 @ 252kHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Test Frequency :
1kHz
Type :
Wirewound
HTS Code :
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Inductance :
3.3mH
Termination :
Radial
Current Rating :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.252 MHZ
Lead Pitch :
5mm
Max DC Current :
150mA
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
35
Inductor Application :
DC-DC Converter
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
RL875-332K-RC
Bourns, Inc. RL875-332K-RC
RL875-332K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD