RL262-332J-RC
Mfr.Part #
RL262-332J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 3.3MH 40MA 25 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
DC-DC Converter
Test Frequency :
252kHz
1 (Unlimited)
Inductance :
3.3mH
Construction :
Cylindrical
Height :
6.2mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
DC Resistance (DCR) :
25Ohm Max
Q @ Freq :
80 @ 252kHz
Published :
HTS Code :
Lead/Base Style :
Radial
Type :
Wirewound
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Pitch :
5mm
Resistance :
25Ohm
Packing Method :
Bulk
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Current Rating :
40mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Series :
RL262
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
900kHz
Max DC Current :
40mA
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.7 mm
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
80
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Shielding :
No
DC Current :
40mA
Datasheets
RL262-332J-RC
Bourns, Inc. RL262-332J-RC
RL262-332J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD