RL20S5R1GRE6
Mfr.Part #
RL20S5R1GRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RES 5.1 OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Tolerance :
±2%
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Working Voltage :
350V
Diameter :
3.68mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
500mW
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
5.1Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W