RL2010JK-070R11L
Mfr.Part #
RL2010JK-070R11L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5125 Metric)
Description
RES 0.11 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
750mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
110mOhm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2010 (5125 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Datasheets
RL2010JK-070R11L
YAGEO RL2010JK-070R11L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 110mOhm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C