RL2010FK-070R011L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL2010FK-070R011L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5125 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.011 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
750mW
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±1500ppm/°C
Package / Case :
2010 (5125 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
RL
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Surface Mount :
yes
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Resistance :
11mOhm
Number of Terminations :
2
Datasheets
RL2010FK-070R011L
YAGEO RL2010FK-070R011L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 11mOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C