RL1632T-R020-G
Mfr.Part #
RL1632T-R020-G
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.02 OHM 2% 1/2W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Current Sense
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±2%
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
Unknown
Height :
660.4μm
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Resistance :
20mOhm
Power Rating :
500mW
Published :
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
16.187578mg
Additional Feature :
High-Precision
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RL
Datasheets
RL1632T-R020-G
Susumu RL1632T-R020-G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thin Film, 20mOhm, 0.5W 1/2W, ±2%, -55°C~125°C