RL1632S-R047-F
Mfr.Part #
RL1632S-R047-F
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.047 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Weight :
16.187578mg
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Additional Feature :
High-Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Current Sense
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
47mOhm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm