RL1220T-R047-G
Mfr.Part #
RL1220T-R047-G
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.047 OHM 2% 1/4W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
47mOhm
JESD-609 Code :
e3
Height :
711.2μm
Series :
RL
Additional Feature :
High-Precision
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
Unknown
Weight :
5.499807mg
Feature :
Current Sense
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Chip
Tolerance :
±2%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RL1220T-R047-G
Susumu RL1220T-R047-G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thin Film, 47mOhm, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~125°C