RL1220T-R036-J
Mfr.Part #
RL1220T-R036-J
Description
RES 0.036 OHM 5% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Resistance :
36mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Height :
711.2μm
Surface Mount :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
5.499807mg
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm