RL1220S-5R6-F
Mfr.Part #
RL1220S-5R6-F
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/3W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
333mW
Voltage - Rated DC :
100V
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Case Code (Imperial) :
Height :
508μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
250mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR
Weight :
5.499807mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Current Sense
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
5.6Ohm